Diety

Dieta słoiczkowa to kolejny amerykański wynalazek. Nazywana jest też z angielska Baby Food Diet, bo opiera się na jedzeniu dla niemowląt. Spopularyzowały ją hollywoodzkie gwiazdy i choć u nas wciąż bardziej popularne wydają się diety – wynalazki typu dieta białkowa czy kopenhaska można przypuszczać, że i wieść o rewelacyjnym działaniu diety słoiczkowej niedługo rozniesie się „pocztą pantoflową” po naszym internecie.
Dietę tę stosują gwiazdy takie jak Jennifer Aniston czy Reese Whiterspoon. Zalecenia dietetyczne opracowują im prywatni trenerzy. Zgodnie z doniesieniami mediów trenerka Aniston poleca jej zjadanie 14 porcji pokarmów dla dzieci – dziennie.

Dieta słoiczkowa (czyli Baby Food Diet) zaleca też spożywanie jednego normalnego posiłku „dla dorosłych”. Posiłek ten należy zostawiać sobie na kolację.
Jak chudnie się na diecie słoiczkowej?




W zależności od oczekiwanych efektów tj. narzuconego sobie deficytu kalorycznego. Jeden słoiczek pokarmu dla dzieci ma od 60 do 130 kcal. Przyjmując górną granicę i zakładając, że zjadać będziemy 14 słoiczków (zalecanych przez wspomnianą wyżej trenerkę) dostarczymy organizmowi 1820 kalorii jeśli dodać do tego jeden „dorosły” posiłek kaloryczność drastycznie wzrośnie. Przy 60kcal (w słoiczku) zjemy jedynie 840 kcal i nawet z „dorosłym” posiłkiem wypracujemy ogromny deficyt kaloryczny. Schudnąć można, ale w jaki sposób?
Przede wszystkim pokarmy dla dzieci są zupełnie inaczej komponowane niż pożywienie dla dorosłych. Dorosły organizm ma inne zapotrzebowanie na składniki pożywienia, a przede wszystkim odżywianie się „słoiczkami” trudno nazwać naturalnym. Nic dziwnego, że skłonności do nadwagi i otyłości tudzież zwiększoną podatność na różne choroby nabywamy już w dzieciństwie. Karmienie dzieci „słoiczkami” trudno nazwać zdrowym modelem odżywiania!
Dieta słoiczkowa ma pewne plusy

Jest doskonałą dietą dla osób leniwych. Cóż… w napadzie głodu sięgamy po słoiczek i … po sprawie. Teoretycznie dostarczamy organizmowi w ten sposób sporo składników odżywczych pochodzących głównie z warzyw, kaszek i owoców. Teoretycznie jest to zdrowe. W praktyce ludzkość nigdy nie odżywiała się w taki sposób. Dieta słoiczkowa nie jest dietą naturalną!

Źródło: Dieta słoiczkowa - Ania


Lato z outdoor fitnessem

Autorem artykułu jest Salijas



Lato już praktycznie się rozpoczęło, a razem z nim zbliża się czas wolny dla wielu osób, czas wakacyjnego lenistwa. Jak jednak pokonać rozleniwienie i poza wylegiwaniem się na plażach z zimnym piwem nad jeziorem, czy morzem zadbać o kondycję fizyczną.

Długie dni, ciepło panujące na dworze są idealnymi warunkami do poznania outdoor fitness.
Czym jest zatem outdoor fitness ? Są to szeroko pojęte ćwiczenia rozwoju fizycznego wykonywane na urządzenia podobnych do tych, które znajdują się na siłowniach, ale... mieszczące się an świeżym powietrzu ! Outdoor fitness w Polsce nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie, ale jego rozwój. Przyczyną ciągle małej ilości takich miejsc jest głównie pogoda nie sprzyjająca ćwiczeniom na świeżym powietrzu. Długa zima, jaką mamy za sobą, czy deszczowy maj odstraszają od takiej aktywności. Zbliżające się lato daje jednak nadzieję na odmianę złej karty i może uda się namówić większa ilość osób do wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Obecnie urządzenia outdoor fitness najczęściej powstają tam, gdzie mieści się już plac zabaw, lub budowane są razem z huśtawkami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami przeznaczonymi dla dzieci.
Takie połączenie ma skusić młodych rodziców do wspólnego wychodzenia ze swoimi pociechami na świeże powietrze i wspólne poprawianie kondycji, poprawę samopoczucia, czy w końcu spędzenia czasu. Model ten został przejęty również ze wzorców zachodnich, gdzie małą ilość wolnego czasu, którą trzeba podzielić na opiekę nad dziećmi i rozwój osobisty postanowiono wspólnie zagospodarować.
Outdoor fitness jest przejawem próby budowania społeczeństw nowej jakości, społeczeństw, które będą starały się rozwijać wg nowych ekowzorców, zdrowych i pełnych energii życiowej.
Czy warto próbować stawiać takie urządzenia, czy centra ? Wiele zależy od czynników niezależnych jak pogoda, jednak w dużych miastach takie urządzenia mogą cieszyć się także w naszym kraju niezłą popularnością.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Produkty bogate w błonnik to samo zdrowie

Autorem artykułu jest P Zmuda



Błonnik dla naszego organzimu może przynieść tylko to, co najlepsze. Warto więc sięgać po takie produkty, które dostarczą nam go jak najwięcej.



Zazwyczaj sami siebie skazujemy na dietę niskobłonnikową. Zazwyczaj dzieje się tak, że nie przywiązujemy zbytnio uwagi, co dokładnie jemy i jakie to ma właściwości. Najczęściej więc sięga się po produkty, które poddane zostały dużej obróbce oraz dokładnie oczyszczone. Nie jest to jednak tak do końca zdrowe. Okazuje się bowiem, że błonnik pokarmowy kryje się w tych pokarmach, które takim czynnościom nie zostały poddane.

Najwięcej właściwości błonnika znajdziemy przede wszystkim w owocach i warzywach, ale tych surowych i niekoniecznie pochodzących z dalekich krajów. Warto poszukać tych z naszego ogródka, jak choćby jabłek czy śliwek. W codziennym menu powinno także znaleźć się pieczywo pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Trzeba mieć jednak wiedze, że nawet najlepsza dieta nie jest w stanie zapewnić nam jego odpowiedniej ilości.

Organizm potrzebuje znacznie więcej błonnika, niż możemy mu dostarczyć przy pomocy pokarmów. Warto wówczas sięgnąć po różne naturalne suplementy. Dzięki temu jedząc produkty bogate w błonnik witalny i dodatkowo uzupełniając je takimi preparatami, organizm otrzymuje wymaganą liczbę niezbędnych właściwości. Dodatkowo zaszczyć trzeba, że błonnik pomocny jest nie tylko tym, którzy marzą o zgrabnej i szczuplej sylwetce. Ma on działanie wielokierunkowe i potrzebny jest każdemu. Zwłaszcza, jednak sięgać po niego powinny osoby mające jakiekolwiek problemy z jelitami i ich prawidłową pracą. Zażywanie błonnika unormuje te funkcje i pozwoli organizmowi na niezakłócone działanie. Również pomocny może on okazać się dla tych, którzy muszą uważać na wysoki cholesterol oraz poziom cukru we krwi.

Niemniej jednak nawet, gdy jest się całkowicie zdrowym, dobrze jest sięgać po błonnik. Odpowiednia profilaktyka jest przecież niezwykle istotna. Warto więc o zdrowie dbać, póki się je ma.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Dieta south beach: poznaj jej zasady

Autorem artykułu jest JBmedia



Dieta plaż południowych jest obecnie jedną z najpopularniejszych diet. Należy też do diet najbardziej polecanych przez lekarzy – w przeciwieństwie do wielu modnych propozycji nie jest szkodliwa i nie opiera się na gwałtownej utracie kilogramów. Poznaj zasady diety south beach.

Dieta south beach jest godna polecenia, bo jest to program racjonalnego żywienia na całe życie, a nie tylko dieta odchudzająca, która może zakończyć się efektem jo jo.

Indeks glikemiczny – podstawowa zasada

Główną zasadą diety south beach jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Wskaźnik ten oznacza, na ile podniesie się poziom cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Wysoki indeks glikemiczny mają więc węglowodany, a znacznie niższy: białko. W diecie plaż południowych nie trzeba liczyć kalorii, warto się natomiast zaopatrzyć w tabelę indeksu glikemicznego.

Zasady pierwszej fazy

Pierwsza faza diety south beach jest najtrudniejsza, bo wymaga największych wyrzeczeń, jednak trwa tylko dwa tygodnie. Nalezy jeść przede wszystkim chude mięso, które zapewnia uczucie sytości. Ważne są także warzywa, choć nie wszystkie można spożywać. Na tym etapie diety należy jeść także owoce morza oraz chudy nabiał, jako dodatek można stosować oliwę z oliwek. Wolno także jeść jajka. Jak widać, pozwala to na zaprojektowanie pysznego i bardzo urozmaiconego jadłospisu. Dlaczego więc ta faza jest trudna? Dieta stanowi duże wyzwanie dla osób przyzwyczajonych do słodkich przekąsek i niezdrowego jedzenia. Trzeba też zrezygnować z alkoholu, co dla wielu uczestników imprez jest trudne.

Zasady drugiej fazy

Druga faza diety south beach jest nieograniczona w czasie, należy stosować ją tak długo, aż uzyskamy prawidłową masę ciała. Co wolno jeść? Dozwolone są te same produkty, co w pierwszej fazie diety. Do jadłospisu włączamy też owoce, pełnoziarniste pieczywo. Wolno też posmakować czerwonego wina i gorzkiej czekolady, więc smakoszom łatwiej będzie przetrwać ten etap diety.

Zasady trzeciej fazy diety south beach

Faza trzecia to już nie dieta odchudzająca, a zdrowy i racjonalny sposób odżywiania się, jakiego powinniśmy przestrzegać do końca życia. Na tym etapie nie ma już produktów bezwzględnie zakazanych, nalezy jednak zwracać uwagę, by w jadłospisie dominowały produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Zasada na całe życie

Ważną zasadą diety south beach jest też jadanie wszystkich posiłków i unikanie długich przerw między nimi. Najważniejsze jest śniadanie, którego nigdy nie wolno opuszczać. Dzięki temu dieta plaż południowych nie powoduje zaburzeń metabolizmu i poprawia przemianę materii.

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



Jak można przyjemnie schudnąć? ...i nadal jeść czekoladę?

Autorem artykułu jest Joanna Ostrocka



Chcesz być szczupła. Nie lubisz rezygnować ze słodkiej przyjemności delektowania się czekoladą... Aromat czekolady kusi i uwodzi... Czy możesz ulegać swojemu słodkiemu nałogowi, a mimo schudnąć? Okazuje się, że to całkiem możliwe!

W Stanach Zjednoczonych i praktycznie całej Europie RAW dieta bije popularnością niemalże każdą inną dietę. I choć każda dieta czegoś zakazuje, ta wydaje się całkiem przyjemna, biorąc pod uwagę fakt, że przyzwala, a nawet zachęca do spożywania czekolady! Nie chodzi jednak o jakąkolwiek czekoladę. RAW dieta, surowa dieta lub bardziej po polsku witarianizm to taki sposób odżywiania, który przyzwala na jedzenie żywności ożywionej, czyli takiej, która nie została poddana obróbce termicznej. Do grona entuzjastów RAW diety można zaliczyć między innymi Demi Moore, Natalie Portman czy Uhrme Thurman. Sting jest również wielkim propagatorem tej diety, a Madonna bywając w Stanach odwiedza popularne restauracje raw.

joga13320_shutterstock_47550610__zurijeta

Jaka jest różnica pomiędzy gotowanym a surowym jedzeniem?

W 1930 roku Dr Paul Kouchakoff z grupą lekarzy, przeprowadził badania w Szwajcarskim Instytucie Chemii Klinicznej odnośnie wpływu żywności gotowanej i surowej na układ immunologiczny. Wyniki tych badań były jednoznaczne. Surowa żywność jest rozpoznawalna i akceptowana przez ciało, natomiast gdy spożywamy żywność, która została poddana obróbce cieplnej powyżej 47 stopni Celsjusza, nasz organizm zwiększa ilość białych krwinek. Taka zwiększona produkcja leukocytów dowodzi, że żywność przetworzona termicznie jest nierozpoznawalna przez organizm. Zadaniem białych krwinek jest rozpoznanie zagrożenia i ochrona, ich liczba wzrasta, gdy organizm jest zaatakowany przez wirusy, osłabiony lub ma kontakt z toksycznymi substancjami, również w kontakcie z gotowaną gotowaną żywnością. Warto dodać, że eksperyment dowiódł iż taka reakcja nie zachodzi w przypadku konsumpcji żywności surowej.

W praktyce oznacza to, że żywność RAW jest lepiej przyswajalna, a wszystkie składniki odżywcze w niej zawarte lepiej wykorzystywane przez organizm. Organizm nie jest więc obciążony i nie musi używać własnych rezerw enzymatycznych, które może przeznaczyć na przykład na leczenie organizmu lub odnawianie komórek, czyli spożywanie żywności RAW opóźnia również efekty starzenia się organizmu!

Co za tym je Demi Moore i inni wszyscy stosujący RAW dietę?

Warzywa, owoce, nasiona, orzechy, ziarna, glony, kiełki, superfoods... I wbrew pozorom taki zawężony wybór wciąż pozostawia wiele do popisu w kuchni! W internecie nie brakuje kolorowych przepisów i fantazyjnych raw dań... Można stworzyć mleka na bazie orzechów z kakao, posłodzonym egzotycznym syropem z agawy lub syropem z korzenia yakonu! Do tego czekolada z nieprażonego kakao z mesquite... Na deser lody, ciasto... Można stworzyć praktycznie każdą wersję raw ulubionego gotowanego posiłku. Blogowicze prześcigają się w pomysłach. I choć dieta jest wciąż mało znana w Polsce, już o niej słychać, jest nawet pierwszy sklep internetowy, który w swojej ofercie ma słodkie RAW czekolady, witariańskie krakersy, wodę kokosową, a nawet kosmetyki wyprodukowane w oparciu o filozofię raw diety. Wszystkie produkty posiadają również certyfikaty ekologiczne. Niewątpliwym atutem RAW produktów dostępnych w tym sklepie jest fakt, że są one bezglutenowe, wolne od cukru, nabiału, soi i składników genetycznie modyfikowanych, co sprawia, że są idealne dla cukrzyków, chorych na celiakię, a przede wszystkim dzieci!

W sieci jest również portal dla witarian, gdzie można również zgłębić tę dietę i wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami.

RAW dieta jak się okazuje z relacji wielu ludzi, którzy ją zastosowali, nie tylko jest idealnym sposobem na pozbycie się wagi i problemów z cerą czy celluitisem, ale również pomaga wyleczyć tak poważne choroby jak nowotwory, cukrzycę czy otyłość. Angela Stoke z Anglii jest przykładem na to, co można osiągnąć na tej diecie.

Wydaje się, że genialność tej diety jest ukryta w jej prostocie...


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Odchudzanie dla nastolatek

Autorem artykułu jest JBmedia



Choć wiele się mówi o zaburzeniach odżywiania dotykających nadmiernie odchudzające się nastolatki, równie dużym problemem jest coraz częściej spotykana nadwaga i otyłość u młodych dziewcząt. W takiej sytuacji odchudzanie jest niezbędne, ale trzeba to odpowiednio zaplanować.

Nastolatka dorasta, jej ciało zmienia się i rozwija. Dlatego potrzebuje ona więcej energii niż dorosła kobieta o tym samym wzroście i wadze. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnej nastolatki to koło 2500 kcal. Tzw. wilczy apetyt u dorastającej dziewczyny nei jest niczym nowym, zwykle wszystko przekłada się na rozwój organizmu i skok pokwitaniowy, gdy w krótkim czasie przybywa kilka centymetrów wzrostu. A gdy przybywa też tłuszczyku? Oto przepis na dietę dla nastolatki.

Racjonalne odżywianie dla nastolatki

Wazne, by dorastająca dziewczyna jadała regularnie, mniej więcej o stałych porach. Najważniejszy posiłek to śniadanie, nie wolno wychodzić do szkoły na czczo. Śniadanie powinno być pełnowartościowe, nie można zastąpić go batonikiem. Ważne jest także drugie śniadanie do szkoły – w tej roli najlepiej sprawdza się kanapka z ciemnego pieczywa z chudą wędliną i warzywami, a do tego owoc. Poza tym nastolatka powinna zjeść też obiad, podwieczorek (coś lekkiego) i dosyć wczesną kolację. Odpowiednia liczba posiłków korzystnie wpływa na metabolizm i zapobiega pogryzaniu niezdrowych i tuczących przekąsek.

Zdrowe nawyki: dieta dla nastolatki

Okres dorastania to właściwie ostatni moment, by kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Uwaga: dzieci zwykle kopiują zachowania rodziców, mimo pozornego buntu. Jeśli tata lubi odpoczywać z butelką piwa i paczką chipsów, córka też sięgnie po słone chrupki. Gdy nastolatka waży za wiele trzeba zadbać, aby w domu nie było kalorycznych dodatków, takich jak majonezy i ketchup, słodkich, owocowych jogurtów, batonów i orzeszków. Zawsze powinny być natomiast świeże owoce i warzywa. Ważne są także napoje. Z diety nastolatki eliminujemy słodkie napoje gazowane i energetyczne, znacznie lepsze są herbaty (także smakowe) oraz zwykła woda i soki.

Ruch to recepta na zgrabną sylwetkę u nastolatki

Dorastające dziewczynki często rezygnują z aktywności fizycznej, bo wstydzą sie zmieniającego się ciała, nie lubią lekcji wf, wolą plotki z koleżankami. Warto pokazać dziewczynce, że ruch jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu i jest modny! Dobrą receptą jest uwielbiany przez młodzież taniec, świetnie sprawdzają się rolki i rower. Warto też zachęcać córkę do częstych spacerów. Uwaga: nic nie działa tak dobrze, jak dobry przykład w domu. Cała rodzina musi wstać z kanapy!

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Jak schudlam 15 kg w miesiąc

Autorem artykułu jest Wojciech Banasiak



Jedzenie to dla wielu z nas przyjemność. Przygotowanie posiłków może stanowić dla kogoś hobby. Jednak za produktami spożywczymi kryją się również zagrożenia. Dobroczynne właściwości kaloryczne produktów mogą służyć do zniwelowania stresu, czy strachu poprzez zajadanie problemów.

Zdarzają się ponadto sytuacje, gdy odchudzanie jest dla nas nie zdrowe, które prowadzi do bulimii i anoreksji. Wniosek jest oczywisty – żywność, która jest jednym z czynnikiem pozwalającym nam żyć, jednym z najnaturalniejszych aspektów naszego życia, w niektórych przypadkach stanowi duże zagrożenie. W niektórych sytuacjach nieodpowiednie podejście do niej prowadzi do chorób i innych poważnych konsekwencji. Jak temu zaradzić? Najprostszą metodą jest zdrowe jedzenie, które pozwala na zachowanie pięknej, szczupłej sylwetki. Wielu pomagają w tym wskazówki żywieniowe.

Jak jeść, by utrzymywać dotychczasową wagę? By cieszyć się ze zdrowia? Przede wszystkim należy przyjmować tyle składników odżywczych, ile spalamy każdego dnia. Gdy wartość tę ograniczymy i będzie ona mniejsza od tej, jaką spalamy, zaczniemy chudnąć. Powiększając ją, możemy liczyć na dodatkowe kilogramy. Aby nasza dieta przynosiła odpowiednie efekty poza odpowiednimi ilościami spożywanego jedzenia, należy zwracać uwagę na jego jakość. Niech będą to produkty spożywcze świeże, zdrowe i możliwie mało przetwarzane. Wybierajmy produkty naturalne i bogate w witaminy i mikroelementy. Kolejny ważny wyznacznik zdrowego jedzenia to odpowiednie przygotowanie potraw. Nie oznacza to, że mamy od razu zrezygnować z najmniej zdrowych sposobów, na przykład smażenia, ale stosować je wymiennie z gotowaniem na parze, duszeniem, itd. Zwracajmy również uwagę na dodatki – wybierajmy wysokiej jakości olej, a jeszcze lepiej oliwę z oliwek i nie stosujmy ich w namiarze.

Jak jemy? Co robimy, gdy posiłek ląduje przed nami na talerzu? Przede wszystkim dajmy sobie chwilę czasu na zapamiętanie jego zapachu i barwy. Dopiero po chwili zacznijmy jedzenie. Nie spieszmy się! Jedzmy powoli, pozwalając zapamiętać każdy kęs. W ten sposób dajemy wiadomość żołądkowi o prawdziwej ilości spożywanych posiłków. Jeśli po zakończeniu jedzenia mamy ochotę na dokładkę, odczekajmy piętnaście minut. Jeśli po tym czasie chęć nie minie, możemy dołożyć sobie dodatkową porcję. Nie zaleca się picia w trakcie posiłku. Gdy chcemy schudnąć, możemy napić się pół litra czystej, naturalnej wody mineralnej przed posiłkiem, uzyskując w ten sposób efekt pełności. Sztuczkę tą możemy również stosować, kiedy przychodzi do nas ochota na słodycze lub fast food – wypijmy pół litra czystej wody, a szansa, że ochota nam minie, pozostaje bliska gwarancji.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Dieta kapuściana

Autorem artykułu jest Iza Salamon



Właściwości odżywcze kapusty znane są od dawna. To niskokaloryczne warzywo zawiera wiele cennych mikroelementów, jest bogate w witaminę C, jej spożywanie przyspiesza metabolizm ze względu na korzystny wpływ na trawienie i perystaltykę jelit.

Może być spożywana pod różnymi postaciami a wciąż zachowuje swoje cenne składniki i właściwości. Nic więc dziwnego, że jedna z najsłynniejszych diet powstała w oparciu o zupę kapuścianą. Co to jest dieta kapuściana i jak się właściwie ja stosuje?

Zalety diety kapuścianej

Dieta kapuściana zaliczana jest do tak zwanych diet błyskawicznych. Oznacza to, że stosuje się ją przez krótki czas – do dziesięciu dni. Dłuższe stosowanie nie jest wskazane – dieta została skomponowana tak, aby zapewniać jak najszybszą utratę kilogramów w krótkim czasie, ale nie jest zbilansowanym programem żywieniowym na dłuższy czas stosowania – niedobór pewnych ważnych składników, takich jak białka i tłuszcze, szybko dałby nam się we znaki. Poza tym spożywanie dłuższy czas praktycznie jednego posiłku to tortura. Z tego powodu dieta kapuściana to dieta kilkudniowa, a nie kilkumiesięczna czy kilkuletnia. Jednak już w ciągu tygodnia możemy się na własnej skórze (lub raczej własnej wadze) przekonać o jej skuteczności. Opiera się ona na warzywach, które jedzone, jako jedyny – poza owocami i w niektóre dni małą ilością białka zwierzęcego – mają bardzo korzystny, oczyszczający i odchudzający wpływ na organizm. Dieta kapuściana stosowana jest od lat, jest więc sprawdzona i na pewno skuteczna, o ile będziemy się trzymać wytycznych zawartych w programie. O skuteczności diety przekonały się zarówno gwiazdy ekranu czy mody, jak i „zwykli” obywatele. W Polsce najsłynniejszym przypadkiem schudnięcia dzięki diecie kapuścianej jest spektakularne schudnięcie prezydenta Kwaśniewskiego – powrotu do szczupłej figury dokonał on właśnie dzięki tej diecie.

Dla kogo?

Dieta kapuściana, jak każda dieta zresztą, nie nadaje się dla wszystkich. Przede wszystkim nie powinny stosować jej osoby, które mają dużą nadwagę do zrzucenia. Potrzebują oni długiego, zbilansowanego programu żywieniowego, który nie spowodowałby niedoboru składników odżywczych nawet po długim czasie stosowania diety, który to czas stosowania jest konieczny, gdyż dużej nadwagi (10 kg i więcej) nie da się zrzucić w ciągu tygodnia. Dlatego dieta kapuściana jest najbardziej odpowiednia dla osób, które na przykład chcą się pozbyć trzech lub pięciu kilo, ale nie więcej, niż siedmiu. I kolejne, może dość oczywiste przeciwwskazanie, ale warto o nim wspomnieć: dieta nie nadaje się dla osób, które nie lubią kapusty. Oczywiście można sobie wyobrażać, że nawet nielubienie kapusty nie jest przeszkodą do zastosowania diety, wystarczy zacisnąć zęby i jeść. Nie oszukujmy się jednak: jedzenie jednej potrawy w dużych ilościach przez tydzień byłoby trudne do zniesienia nawet dla osób, dla których potrawa ta jest ulubionym daniem, a co dopiero dla ludzi, którzy i bez codziennego jedzenia go nie cierpią. Jeśli nie lubisz kapusty, lepiej się nie torturuj i poszukaj innej diety. Nikt nie mówił, że dieta kapuściana jest jedyną szybką dietą, która działa.

Na czym to polega

Program diety kapuścianej jest niezwykle prosty, zwłaszcza w porównaniu z wyrafinowanymi dietami wymagającymi drogich, wymyślnych składników i poświęcania dużej ilości czasu na gotowanie. Podstawą diety kapuścianej jest oczywiście kapusta, lepiej więc jeszcze przed rozpoczęciem diety zaopatrzyć się w dużą jej ilość. Na kapuście gotuje się gęstą zupę bez soli (za to z kilkoma warzywami dodatkowymi), którą można jeść bez ograniczeń, nie tylko do nasycenia głodu. Wskazane jest nawet, aby jeść jej jak najwięcej, żeby przyspieszyć metabolizm. Poza tym każdy dzień programu obejmuje spożywanie niewielkiej ilości innych produktów – na przykład niektórych owoców. Zapewnia to pewne urozmaicenie diety, błędem jest więc myślenie, jakoby dieta kapuściana polegała na spożywaniu wyłącznie jednej zupy. Tak, spożywa się jej najwięcej, ale nie tylko ona jest dozwolona w tej diecie.

Plusy i minusy

Dieta kapuściana pozwala zrzucić kilka kilogramów w bardzo krótkim czasie. Jej stosowanie nie jest uciążliwe, zwłaszcza, że trwa tylko kilka dni. Przygotowanie kapuścianej zupy jest bardzo tanie i bardzo proste, nie wymaga wiele zachodu ani długich godzin spędzania w kuchni, poradzą sobie z nią nawet osoby nieumiejące gotować. Niewątpliwie widać też efekty diety. Należy liczyć na utratę co najmniej dwóch kilogramów w ciągu tygodnia, chociaż średnio traci się ich trzy-cztery, a nawet sześć. Jednak wśród licznych plusów dieta ta ma też wady. Przede wszystkim jest monotonna. Ograniczenie spożywanych posiłków tylko do jednego dania (praktycznie jednego, bo chociaż w niektórych dniach dopuszczalne są inne produkty, to zupy kapuścianej je się najwięcej) jest uciążliwe i dla wielu osób może okazać się bardzo trudne. Dieta niewątpliwie wymaga więc silnej woli nawet mimo tego, że trwa tak krótko. Poza tym należy liczyć się z ryzykiem, że po jej ukończeniu nabierzemy (przynajmniej czasowego) wstrętu do kapusty. Utrzymanie nowej, niższej wagi może być trudne, jeśli zaraz po zakończeniu diety rzucimy się na jedzenie i zaczniemy w niekontrolowanych ilościach spożywać kaloryczne produkty, których wcześniej sobie odmawialiśmy. Dlatego silna wola i pewna zmiana nawyków żywieniowych jest ważna również po zakończeniu diety. Ponadto dieta nie nadaje się dla kobiet w ciąży (ciężarne w ogóle nie powinny jej stosować, nawet przez dzień czy dwa, bo zapotrzebowanie kobiety w ciąży na składniki odżywcze jest bardzo wysokie – stosując diety, zwłaszcza drastyczne, można zaszkodzić i sobie, i dziecku) ani dla osób mających problemy ze zdrowiem. Na pewno dobrze jest tak czy inaczej rozpoczynać dietę dopiero po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem. Jeśli nie będziemy stosować się do tych zasad, możemy sobie poważnie zaszkodzić.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl