Fitnes

Kulturystyka i fitness - perfekcyjny wyglad

Czym jest trening? Trening kulturystyczny bądź fitness polega na doprowadzeniu mięśni do oczekiwanego przez nas stanu.

Trening



Bardzo ważne jest, aby rozumieć biologiczny rozwój mięśni. Osoby zainteresowane rozwojem masy mięśniowej muszą zdawać sobie sprawę, że proces ten polega na odbudowywaniu mikrouszkodzeń w tkance mięśniowej, które powstały w wyniku naderwania ich (poprzez duże ciężary) podczas treningu. Wiedząc o tym, iż nasze mięśnie muszą być przeciążane, musimy doprowadzić je w serii do takiego stanu, aby nie mogły wykonać już żadnej pracy. Dopiero kolejne powtórzenia umożliwi im przerwa (najczęściej wynosząca 60-120 sekund). Nie możemy przeciążyć mięśni w pierwszej serii, gdyż w ostatniej nie mielibyśmy już sił wykonać poprawnie założonej wcześniej ilości powtórzeń. Dlatego całą swoją energię powinniśmy wykorzystać w ostatniej i przedostatniej serii. Złotą zasadą w pracy nad przyrostami jest łamanie granicy bólu i wytrzymałości. Kiedy nie jesteśmy skupieni, wydawać nam się może, że to, co zrobiliśmy, jest już szczytem naszych możliwości. Jednak wystarczy trochę samozaparcia, aby wykonać jeszcze jedno do dwóch powtórzeń. Te ostatnie, wyciśnięte z ostatnią kroplą potu, są kluczowe w rozwoju masy mięśniowej, wtedy mięsień jest wyczerpany maksymalnie.



Osoby rzeźbiące się nie mają tego problemu, ponieważ w ich treningu liczy się przede wszystkim technika (nie używa się tu dużych ciężarów) oraz dynamika. Ponieważ dla osoby otyłej liczy się redukcja tłuszczu, trening powinien być wyczerpujący i koniecznie zakończony 15-30 minutami ćwiczeń areobowych (jazda na rowerku, bieganie, skakanka etc.).



Rodzaje treningów



Trening na rozwój masy mięśniowej (masowy)



Jest to trening, dzięki któremu powiększa się masa mięśniowa oraz rośnie siła. Aby nasze mięśnie rosły, ćwiczymy każdą partię raz w tygodniu, gdyż potrzebują one dużo czasu na odbudowę włókien, które zostały naderwane podczas treningu. Następnie trzeba im dać też sporo czasu na nadbudowę (która powoduje wizualne powiększenie się mięśnia). Wszystko to trwa około 5-6 dni. Dodatkowy dzień odpoczynku wyjdzie nam tylko na dobre. Trening na masę powinien opierać się na dużych ciężarach, staramy się doprowadzić do załamania mięśnia w maksymalnie 12 powtórzeniach w ostatniej serii. Łączymy duże partie mięśniowe (klatki, pleców, nóg) z małymi (biceps, triceps, barki). Najpierw ćwiczymy duże partie, a następnie małe, gdyż zmęczenie najpierw małych partii np. bicepsa wpłynie ujemnie na efektywność treningu dużych partii np. pleców. Najważniejszą chyba sprawą, o której wiele osób zapomina, jest dokładność. Istotną rzeczą jest tzw. “czucie” mięśnia. Wykonujmy powtórzenia wolno i dokładnie, skupiając się wyłącznie na ćwiczeniu. Pamiętajmy również o oddechu, na jedno powtórzenie przypada wydech i wdech: podczas wyciskania (stresu) robimy wydech! Ćwiczymy dość krótko (45-70 minut), gdyż po tym czasie poziom hormonu wzrostu w naszej krwi obniża się i dopada nas katabolizm. Dlatego starajmy się, by nasze treningi były krótkie, ale bardzo intensywne. W planach masowych stosujemy kilka zasad, dzięki którym umożliwiamy jeszcze lepszy rozwój umięśnienia.



Progresja – jest to zwiększanie obciążenia wraz ze zmniejszaniem ilości powtórzeń, np. mamy wykonać cztery serie wyciskania sztangi na ławce. W pierwszej serii wykonujemy 12 powtórzeń po 50kg, w drugiej 10 powtórzeń po 55kg, a w trzeciej i czwartej 8 powtórzeń po 60kg. Daje to bardzo wymierne efekty w przeciążaniu mięśni. Progresję stosujemy wyłącznie w ćwiczeniach podstawowych / złożonych (takich jak wyciskania sztangi i hantli, martwe ciągi, przysiady, unoszenie sztangi itp.) W żadnym wypadku nie powinno się stosować tej metody przy ćwiczeniach na maszynach i wyciągach.



Wymuszone powtórzenia – są to ostatnie powtórzenia w serii, których nie bylibyśmy w stanie wykonać samodzielnie, dlatego pomaga nam w ich wykonaniu partner. Najczęściej są to 1-3 ostatnie powtórzenia w ostatniej serii ćwiczenia. Pamiętajmy, aby partner nie wykonał całej pracy za nas, tylko delikatnie pomógł.



Trening na rzeźbę



Gdy już osiągniemy maksymalną masę mięśniową, nie wygląda ona nigdy doskonale. Aby mięśnie nabrały kształtów, należy je rzeźbić, niewiele osób decyduje się na taki krok, gdyż wiąże się to z zaprzestaniem rozwoju mięśnia - wszyscy chcemy rosnąć, a nie stać w miejscu.



Kolejnym powodem (znacznie częstszym) jest to, iż nasze mięśnie są pokryte dużą ilością tłuszczu, który należało by usunąć z organizmu. Co więc należy robić? Już wyjaśniam! Aby spalić tłuszcz oraz rzeźbić mięśnie, należy znacznie zwiększyć ilość powtórzeń. Musimy zmusić nasz organizm, aby spalał tłuszcz! Dlatego w wyżej rozpisanym treningu zwiększamy ilość powtórzeń, - zamiast zapisu np. 12, 10, 8, 8 robimy 20, 17, 14, 14. Każdą partię ćwiczymy dwa razy w tygodniu! Dobieramy mniejszy ciężar, aby szybko i dynamicznie wykonywać powtórzenia, zmniejszamy też znacznie przerwy między seriami. Dla małych partii robimy 30-sekundowe, a dla dużych partii 60-sekundowe przerwy.



I najważniejsze: po każdym treningu przeznaczamy minimum 30 minut na ćwiczenia na rowerku, biegi itp. z dużą intensywnością (pot ma z nas lecieć ciurkiem!). Dieta oczywiście powinna być specjalna,

ale o tym napiszę dalej.



Trening na rozwój siły



Zdarza się, że chcemy wypracować sobie większą siłę (nawet przekładamy rozwój siły nad rozwój masy mięśniowej). Kiedy zastosujemy rozpisany wyżej trening, nasza siła również będzie rosnąć, ale nie będzie priorytetem. Możemy zastosować trening, dzięki któremu głównie rosnąć będzie siła. Nie zaleca się go początkującym, ponieważ jest bardzo trudny - ćwiczymy prawie na maksymalnych ciężarach. Zasada jest podobna jak w treningu na masę: ćwiczymy każdą partię raz w tygodniu. Zmniejszają się ilości powtórzeń, a zwiększają ciężary. Ilość powtórzeń nie powinna być większa niż 8. W ćwiczeniach złożonych (gdzie pracuje większa ilość mięśni i stawów, np. w wyciskaniu na ławce sztangi) konieczne jest zastosowanie progresji, w naszych planach treningowych przedstawia się ona najczęściej 8,6,4,4 / 8,6,4,2 / itp. Jak widać schodzimy mocno w dół z ilością powtórzeń w serii.



Trening domatora



Nie każdy posiada dostęp do profesjonalnej siłowni i nie każdego stać na zakup własnego sprzętu. Wtedy pozostaje trening w domu bez specjalistycznych przyrządów. W tej sytuacji możliwości rozwojowe są utrudnione i trudno będzie znacznie rozbudować masę mięśniową. Jednak istnieją ćwiczenia, dzięki którym, wykorzystując głównie masę własnego ciała, można wypracować całkiem ładną sylwetkę. Jedynym zakupem, jakim warto zrobić (zakładając oczywiście, że nie stać nas na profesjonalny sprzęt lub nie możemy sobie pozwolić na zakup ławeczki lub atlasu) jest ekspander. Ekspander są to dwa uchwyty połączone mocną, ale rozciągliwą sprężyną (lub kilkoma sprężynami), dzięki której możliwe jest ćwiczenie mięśni przez rozciąganie sprężyny na różne sposoby. Oczywiście nie jest on obowiązkowy, jednak bardzo przydatny, a przy tym niedrogi. Bardzo dobrym przyrządem jest drążek, umożliwia on ćwiczenie mięśni pleców oraz bicepsów. Można również zakupić za kilkanaście – kilkadziesiąt złotych drążek mocowany do futryny drzwi, jednak wydaje mi się, że nie powinno być problemu ze znalezieniem drążka w najbliższym otoczeniu. Wiadomym jest, że aby mięśnie rosły, należy je stale przeciążać i zwiększać wymagania. Osiągniemy to poprzez zwiększanie ilości powtórzeń i ciężaru tak jak w treningu na siłowni, z tym że tutaj nie mamy ciężarów. Możemy je zastąpić dowolnym obciążeniem włożonym do plecaka (bardzo przydatne przy przysiadach, podciąganiu się na drążku i pompkach). Zapisujmy codziennie, ile powtórzeń zdołaliśmy zrobić i na następnym treningu wykonujemy o 1-2 powtórzenia więcej. Na kolejnym treningu zwiększmy ciężar, aby znów zrobić tę samą ilość powtórzeń co w pierwszym treningu i tak dalej. Ćwiczmy co 2-3 dni tym samym treningiem, najlepiej wszystkie partie ciała lub podzielone na dwie sesje (np. w poniedziałek: plecy, biceps, triceps; środa: klatka, nogi, brzuch; piątek: to co w poniedziałek; niedziela - to co w środę i od wtorku znów od początku).



Ćwiczenia na mięśnie pleców:



– Podciąganie się na drążku szerokim uchwytem (dobre ćwiczenie na szerokość pleców).

– Podciąganie się na drążku wąskim nachwytem (środkowe partie pleców).

– Podciąganie się na drążku podchwytem (mięśnie pleców oraz biceps).

– Rozciąganie ekspandera w siadzie, z jedną rączką przymocowaną do np. ściany (wiosłowanie).



Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej:



– Pompki, stopy na ziemi, dłonie równolegle do tułowia, ręce na wysokość ramion (ćwiczenie adekwatne do wyciskania na ławce poziomej).

– Pompki, stopy na krześle, dłonie równolegle do tułowia, ręce na wysokość ramion (ćwiczenie adekwatne do wyciskania na ławce skośnej).

– Pompki na dwóch krzesłach (odpowiednia technika ćwiczy mięśnie klatki piersiowej).

– Rozciąganie ekspandera (sprężyny za plecami, ręce wyciągnięte w bok, nie zginając rąk w łokciach, prostujemy przed sobą ręce)



Ćwiczenia na mięśnie nóg:



– Przysiady (na dwóch nogach lub na jednej).

– Wspięcia na palce (na dwóch nogach lub na jednej).



Ćwiczenia na bicepsy:

– Podciąganie się na drążku uchwytem (odpowiednia technika, skupienie się na bicepsach).

– Uginanie ekspandera (jedna końcówka przymocowana do ziemi lub pod stopą, drugą uginamy ramię jak przy uginaniu ramienia z hantlą).



----------------------------

chomikuj

--
Stopka
Tomasz Rychlik



Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.




Zwalczyć tłuszcz, stracić masę

Autorem artykułu jest JBmedia



Problem z nadwagą zaczyna dotyczyć coraz większej liczby osób. Zły tryb życia, niewłaściwe odżywianie, zbyt mała ilość ruchu, nieprawidłowy oddech. To główne przyczyny tego stanu. Jeżeli Ciebie też to dotyczy, być może coś powinieneś z tym zrobić.

Dieta

Spożywamy zdecydowanie zbyt dużo słonych, tłustych i słodkich produktów. Większość osób nawet nie czyta składu produktów, nie interesuje się właściwościami odżywczymi, nie sprawdza zawartości tłuszczu, węglowodanów. Tylko je jak leci. I tycie gotowe. Powszechnie wiadomo – mniej tłuszczu, więcej marchewki – tu przekłada się to, by w diecie znalazło się dużo miejsc dla warzyw, zwłaszcza surowych. Oczywiście oprócz tego, co jemy, bardzo ważne jest też w jaki sposób to robimy. Jeśli przed telewizorem bezwiednie sięgamy po kolejną porcję chipsów czy słonych orzeszków, w ten sposób nie zaspokajamy głodu, bo nie jesteśmy głodni. Po prostu dopychamy coś bezmyślnie, z przyzwyczajenia. A organizm krzyczy. Do tego dochodzi zbyt szybkie jedzenie, w czasie którego po pierwsze pochłaniamy dużo powietrza powodującego późniejsze wzdęcia, po drugie, jemy więcej niż wystarczyłoby, żeby się najeść, gdybyśmy jedli powoli. Dlaczego? Ponieważ nie od razu z żołądka i jelit do mózgu dociera informacja o ilości pokarmu. Zdarza nam się przejadać? To właśnie dlatego.

Dobra dieta to podstawa.

Tryb życia

Coś, co najciężej zmienić. Nasze przyzwyczajenia. Zbyt dużo siedzimy, źle śpimy, nie zażywamy ruchu. Do tego denerwujemy się na wszystko i na wszystkich. Idealne podłoże do tycia. To jak żyjemy, ma najważniejszy wpływ na nasze zdrowie. Ale niekoniecznie trzeba od razu wyprowadzać się w dzikie góry i porzucać komputer czy telewizor. Wystarczy spędzać przy nich odrobinę mniej czasu w ciągu dnia, a nagle okaże się, że mamy jednak mnóstwo czasu na pójście na spacer czy na basen. Można dużo pracować siedząco, ale jednocześnie zadbać o prawidłową postawę, a od czasu do czasu w ciągu chwilowej przerwy lekko się rozciągnąć. Dodatkowo jedzenie w tym samym czasie co wykonywanie obowiązków, na przykład ze słuchawką przyklejoną do ucha, nie służy ani zdrowiu, ani interesom i działa jak wpychanie orzeszków przy oglądaniu telewizji.

Trening

Warto się ruszać. Rekreacyjny ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, pozwala na lepsze dotlenienie, uruchomienie procesów spalania tłuszczu na skutek wysiłku fizycznego. Nawet regularne, szybkie spacery pomogą dużo. Można chociaż dwa razy w tygodniu pójść na siłownię czy na basen, a ze znajomymi umówić się na rower zamiast na oglądanie filmów. Ćwiczyć można w domu, w klubach, a napinając po prostu mięśnie – wszędzie, nawet jadąc autobusem. Tylko trzeba chcieć. Ruch wpływa nie tylko na spalanie tłuszczu. Wpływa na wszystkie procesy zachodzące w organizmie.

Preparaty

Na rynku dostępne są różne preparaty, które pomagają w walce z tłuszczem. Za każdym razem jednak pomagają, a nie robią wszystkiego za człowieka. Nie o to chodzi, by wziąć „magiczne lekarstwo” i od razu mieć problem z głowy. Suplementy wspomagają to, nad czym sami pracujemy. Przyspieszają, zwiększają efekty, stymulują procesy. Są uzupełnieniem, które oczywiście musi podążać za prawidłowym zachowaniem i żywieniem, a niekoniecznie je wyprzedzać.

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



Lato z outdoor fitnessem

Autorem artykułu jest Salijas



Lato już praktycznie się rozpoczęło, a razem z nim zbliża się czas wolny dla wielu osób, czas wakacyjnego lenistwa. Jak jednak pokonać rozleniwienie i poza wylegiwaniem się na plażach z zimnym piwem nad jeziorem, czy morzem zadbać o kondycję fizyczną.

Długie dni, ciepło panujące na dworze są idealnymi warunkami do poznania outdoor fitness.
Czym jest zatem outdoor fitness ? Są to szeroko pojęte ćwiczenia rozwoju fizycznego wykonywane na urządzenia podobnych do tych, które znajdują się na siłowniach, ale... mieszczące się an świeżym powietrzu ! Outdoor fitness w Polsce nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie, ale jego rozwój. Przyczyną ciągle małej ilości takich miejsc jest głównie pogoda nie sprzyjająca ćwiczeniom na świeżym powietrzu. Długa zima, jaką mamy za sobą, czy deszczowy maj odstraszają od takiej aktywności. Zbliżające się lato daje jednak nadzieję na odmianę złej karty i może uda się namówić większa ilość osób do wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Obecnie urządzenia outdoor fitness najczęściej powstają tam, gdzie mieści się już plac zabaw, lub budowane są razem z huśtawkami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami przeznaczonymi dla dzieci.
Takie połączenie ma skusić młodych rodziców do wspólnego wychodzenia ze swoimi pociechami na świeże powietrze i wspólne poprawianie kondycji, poprawę samopoczucia, czy w końcu spędzenia czasu. Model ten został przejęty również ze wzorców zachodnich, gdzie małą ilość wolnego czasu, którą trzeba podzielić na opiekę nad dziećmi i rozwój osobisty postanowiono wspólnie zagospodarować.
Outdoor fitness jest przejawem próby budowania społeczeństw nowej jakości, społeczeństw, które będą starały się rozwijać wg nowych ekowzorców, zdrowych i pełnych energii życiowej.
Czy warto próbować stawiać takie urządzenia, czy centra ? Wiele zależy od czynników niezależnych jak pogoda, jednak w dużych miastach takie urządzenia mogą cieszyć się także w naszym kraju niezłą popularnością.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



Trening przed telewizorem

Autorem artykułu jest Marek Sadyba



Wysportowana sylwetka to marzenie każdej kobiety. Aby przygotować ciało do wakacyjnego plażowania wcale nie trzeba spędzać długich godzin w klubie fitness. Dla tych, którzy nie mają czasu na regularne wizyty na siłowni dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia w domowym zaciszu.

Dla kobiet prowadzących aktywne życie zawodowe i towarzyskie regularne wizyty w klubach fitness stanowią nie lada wyzwanie. Po kilkunastu godzinach spędzonych w pracy po prostu brakuje już czasu na wyprawę na zajęcia ruchowe. Ponadto wiele pań po prostu nie lubi ćwiczyć w klubach fitness, bo tempo i poziom trudności trudno jest dostosować do indywidualnych możliwości każdego ćwiczącego.

Trening w domowym zaciszu ma wiele zalet:

- można go wykonywać wtedy, kiedy mamy na niego ochotę,

- ćwiczymy we własnym rytmie,

- skupiamy się na sobie i nie porównujemy się z innymi,

- ćwiczenia nie są krępujące, bo nikt nas nie obserwuje.

Instruktor na szklanym ekranie
Od czasów kiedy w latach 80. Jane Fonda propagowała w telewizji ćwiczenia aerobowe, oferta ćwiczeń do wykonywania w domowym zaciszu bardzo się rozwinęła. W bibliotece liczącej kilkaset płyt DVD niemal każdy znajdzie coś dla siebie.

Joga, pilates, stretching, ćwiczenia wyszczuplające, cardio, taniec brzucha... To tylko niektóre z pozycji filmowych, które ma do zaoferowania swoim klientkom sklep internetowy Sport-shop.pl. Zestawy ćwiczeń prezentowane są przez doświadczonych instruktorów wraz z dokładnymi objaśnieniami dotyczącymi każdego wykonywanego ruchu.

Ogromną liczbę filmów z autorskimi zestawami ćwiczeń można też znaleźć na popularnym serwisie YouTube. Na sportowych kanałach tematycznych co kilka dni nowe ćwiczenia prezentują specjaliści fitnessu i sportów siłowych. Minusem takich filmów jest jednak brak polskiego lektora, co w pewien sposób utrudnia pełne zrozumienie wykonywanych ćwiczeń.

Domowa sala ćwiczeń
Aby ćwiczenia były bardziej efektywne, warto zaopatrzyć się w hantle i obciążniki na nadgarstki i kolana. Tych kilka dodatkowych kilogramów zmusi mięśnie do większego wysiłku. Obciążniki są szczególnie zalecane przy wykonywaniu ćwiczeń aerobowych, ale można je również wykorzystywać podczas sesji stretchingu i pilates. Za niewielką cenę (zestaw dwóch obciążników o wadze 2 kg kosztuje w Sport-Shop.pl tylko 30 zł) otrzymamy narzędzie, które w krótkim czasie pozwoli nam wysmuklić i ujędrnić ciało.

Dodatkowe akcesoria do ćwiczeń w domu, na przykład piłka gimnastyczna, step czy taśma do ćwiczeń pilates to wydatki nieporównywalnie mniejsze niż kilkumiesięczny karnet do klubu fitness. W skali roku oszczędności mogą wynieść nawet kilkaset złotych - przynosząc porównywalne efekty treningowe.

Motywacja - mobilizacja - skuteczność
Przeciwnicy ćwiczeń w domu często wskazują, że trudno im się zmobilizować do treningu, jeśli nie muszą wychodzić z mieszkania. Motywacji wystarcza im zaledwie na kilka sesji treningowych, a potem porzucają ćwiczenia na rzecz innych domowych zajęć. Nie zapominajmy jednak, że domowy trening ma dokładnie te same cele, jak ćwiczenia w klubie fitness: smukłe ciało, płaski brzuch, jędrne uda... Najważniejsze jest odnalezienie takiej metody treningu, która doprowadzi do zrealizowania upragnionego celu.

Może jednak zamiast ciągłych wymówek typu „nie mam czasu ćwiczyć” albo „nie stać mnie na karnet na siłownię” warto sprawdzić co mają do zaoferowania sklepy sportowe. I zacząć wreszcie trening.

Źródło: Sport-shop.pl

---

Presell page by MemoryFive


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Ćwiczenia dobre na samopoczucie.

Autorem artykułu jest Li Li



Dla wielu kobiet fitness to coś więcej niż tylko ćwiczenia fizyczne mające poprawić wygląd i sylwetkę ciała. Fitness to nie tylko ćwiczenia. Ważny jest tu także aspekt psychiczny – to znaczy samopoczucie danej osoby.

Jak wiadomo, fitness poprawia wygląd i dobrze wpływa na organizm. Ale fitness najczęściej jest kojarzony z kobietami. I trudno się temu dziwić. To szczególnie kobiety są wrażliwe i uczulone na punkcie własnej sylwetki oraz wagi ciała. Mężczyźni również zwracają uwagę na swoją sylwetkę i tężyznę fizyczną, jednak nie robią wokół tego tyle problemów, lamentów i rwetesu co kobiety.

Jednak dla wielu kobiet fitness to coś więcej niż tylko ćwiczenia fizyczne mające poprawić wygląd i sylwetkę ciała. Dotyczy to również kobiet w ciąży. Zarówno standardowy fitness, jak i fitness dla kobiet w ciąży to nie tylko ćwiczenia. Ważny jest tu także aspekt psychiczny – to znaczy samopoczucie danej osoby.

Już w starożytności znano starą zasadę, że ciało i psychika są nierozerwalnie ze sobą związane – coś w rodzaju systemu połączonych ze sobą naczyń, które są od siebie wzajemnie uzależnione. I już w starożytności dbano o harmonię pomiędzy ciałem a psychiką. Na pewno znaczący wpływ na tę harmonię ma taniec. Takie zajęcia jak kursy tańca oferowane są przez wiele klubów.

Piękna sylwetka i prawidłowa waga ciała to dla wielu kobiet podstawa dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zajęcia fitness mogą pomóc zarówno w utrzymaniu dobrej sylwetki, jak i w osiągnięciu optymalnej wagi ciała. Ale oczywiście, aby osiągnąć zadowalające efekty, trzeba pewien wysiłek w to włożyć. Nie bez przesady znane, obiegowe powiedzenie twierdzi: „ w zdrowym ciele zdrowy duch”. I jest w tym spora doza racji.

---

Zobacz także:
- tanie noclegi Kraków centrum
- wakacje Bułgaria 2010
- Szczawnica noclegi


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Moda na dobrą sylwetkę - kettlebell powrót po latach

Autorem artykułu jest HsM



Któż z nas nie chciałby mieć pięknego, zgrabnego i wyrzeźbionego ciała. Pewnie znalazłoby się wielu chętnych. Nie ma, co się dziwić, piękne ciało od zawsze kojarzone jest ze zdrowiem.

Któż z nas nie chciałby mieć pięknego, zgrabnego i wyrzeźbionego ciała. Pewnie znalazłoby się wielu chętnych. Nie ma, co się dziwić, piękne ciało od zawsze kojarzone jest ze zdrowiem. Oczywiście jest to stereotyp powielany przez lata, ale na pewno coś w tym jest.

Kobiety odchudzają się na potęgę a Panowie wyciskają siódme poty na siłowni. Niestety z różnymi efektami a gdyby zebrać trochę z każdego ze sposobów był by być może złoty środek. Trochę ograniczeń w naszym jadłospisie i 3-4 razy w tygodniu ćwiczenia w grupie z kettlebell na pewno przyniosą zamierzony efekt, w dodatku bez wielkiego wysiłku i ciągłych wyrzeczeń.

Pewnie większość rozmyśla teraz, co to te kettlebell? Sprawa jest bardzo prosta to odpowiednik ciężarków tylko o bardziej ergonomicznym, okrągłym, kształcie.

Odważniki dostępne są w różnych granicach wagowych, ale te najpopularniejsze pośród Panów to kettlebell 18 kg, kettlebell 20 kg i cięższe. Panie natomiast gustują w najlżejszych, czyli 2,3 kilogramowych lub troszkę cięższych. Zalecanym ciężarem odważnika dla kobiet jest kettlebell 12 kg. Oczywiście z czasem nasze możliwości wzrastają i masy kettlebell się zmieniają. Bez zmian natomiast pozostaje sam odważnik kettlebell, który zyskał swoją popularność dzięki rosyjskim i amerykańskim trenerom. Nie można jednak zapomnieć, że odważniki kettlebell były znane już znacznie wcześniej, nawet w czasach starożytnych.

Ich świetność powracała jeszcze w międzyczasie, ale nigdy z takim zainteresowaniem jak dziś.

Moda na ładną figurę i coraz większe mięśnie zachęca wszystkich do ćwiczeń z hantlami a kiedy stajemy przed wyborem pomiędzy hantlami ważącym 20 kg a kettlebell 20 kg na pewno bez wahania wybierzemy kettlebell. Dlaczego? Na przykład ze względu na ich kształt, wygodny uchwyt i rozmaite możliwości wykorzystania.

Wykorzystując kettlebell 18 kg lub 16 kg początkujący mężczyzna jest w stanie dosyć szybko i bez monotonii zwiększyć swoją siłę i rozbudować mięśnie, co przy zwykłych hantlach trwa dłużej.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl