Sporty Walki

Tai Chi Chuan - Historia

Autorem artykułu jest Praktyczne porady



W ostatnich latach w naszym kraju rośnie popularność bardziej egzotycznych form aktywności ruchowo-umysłowej. Kluby fitness umieszczają w swojej ofercie wiele odmian jogi, a w większych miastach otwierane są szkoły, w których ćwiczyć można azjatyckie sztuki walki, w tym właśnie Tai Chi Chuan

Ta nietypowa sztuka walki wywodzi się z Chin i opiera się na wiedzy dotyczącej starożytnej medycyny tego kraju. W dosłownym tłumaczeniu nazwa Tai Chi Chuan oznacza najwyższą i ostateczną sztukę walki. Od innych odróżnia ją fakt, że w gruncie rzeczy nie jest nastawiona na wysiłek siłowy, ani zdobycie umiejętności pomagających pokonać każdego przeciwnika swoją siłą. W czasach starożytnych Tai Chi Chuan stosowane było jako technika pokonywania wrogów na polu bitwy, jednak zamiast agresji czy twardych pięści, atutem wojowników była tu koncentracja i gracja ściśle określonych ruchów.

Pierwotnie sekwencje ruchów typowych dla Tai Chi Chuan stosowano podczas bitew ibyły one wyjątkowo skuteczną formą radzenia sobie z wrogiem. Współcześnie tę sztukę walki ćwiczy się przede wszystkim ze względu na jej zbawienne właściwości. Praktykowanie sztuki Tai Chi Chuan pomaga walczyć ze stresem, utrzymywać harmonię i równowagę wewnętrzną, poprawia koordynację ruchową i zwiększa koncentrację.

Choć teorii na temat powstania tej chińskiej sztuki walki jest wiele, wśród teoretyków najczęściej przewijają się dwie. Według pierwszej z nich wszystko rozpoczęło się w wiosce Chen-Chenjiagou, drugiej zaś w Zhaobao. W tej drugiej miejscowości podobno już w XVII wieku uprawiano ściśle związaną z filozofią taoistyczną dyscyplinę opartą na sekwencji płynnych, powolnych ruchów, przeplatanych jednak także dynamicznymi sekwencjami. O wiele częściej jednak, kiedy mowa jest o historii Tai Chi Chuan przywołuje się mieszkańca wioski Chenjiagou, Chang San Fenga. Młodzieniec ten wywodził się z jednej z najbogatszych rodzin w miejscowości, Yangów. Według legend to właśnie jemu przypisywane jest wynalezienie Tai Chi Chuan, choć nie istnieją niezbite dowody potwierdzające tę tezę. Nie wiadomo nawet, w jakich latach żył Chang San Feng; przyjmuje się jedynie, że było to pomiędzy XIII a XVII wiekiem.

W późniejszych latach, w miarę jak twórca Tai Chi Chuan rozwijał swoje umiejętności w nowej dyscyplinie, zaczął przekazywać swoją wiedzę członkom rodziny. Przez wiele pokoleń wiedza ta utrzymywana była w sekrecie przed osobami z zewnątrz. Wszystko zmieniło się jednak pod koniec osiemnastego wieku, kiedy to sługa rodziny Cheng tak bardzo pragnął nauczyć się tej sztuki, że podglądał ćwiczących z ukrycia, a nocami próbował sam je odtwarzać. Pewnego razu został na tym nakryty, a mistrz z rodziny Cheng, zaskoczony entuzjazmem i umiejętnościami sługi postanowił przekazać mu swoją wiedzę. W ten sposób tajemna wiedza o sztuce walki stworzonej przez Chang San Fenga ujrzała w końcu światło dzienne.

---

Zapraszamy do serwisu z informacjami na temat TAI CHI CHUAN - http://tai-chi-chuan.infoabc.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


MMA w Polsce - współcześni gladiatorzy

Autorem artykułu jest Tomasz Waszczykowski



Europa a Polska w szczególnosci jest niewątpliwie potentatem jeśli chodzi o sztuki walki. Liczne medale zdobyte przez zawodników judo, taekwondo, zapasów czy boksu tylko to potwierdzają. Ale ostatnim czasu na czoło najbardziej popularnych sportów walki wychodzi MMA – czyli mieszane sztuki walki.

W takich krajach jak Japonia czy USA już dawno pod względem popularności wśród widzów MMA wyprzedziły inne sporty walki. Również w Polsce mieszane sztuki walki - MMA stają się coraz bardziej popularne, coraz więcej osób trenuje i coraz więcej aktywnie je ogląda. W dużej mierze stało się tak za sprawą Mariusza Pudzianowskiego, który rozpoczął swoja ringową karierę. Kilka milionów Polaków widziała walkę Pudzianowskiego z Najmanem, która mimo iż do końca nie przypominała formuły mma to spopularyzowała ten sport w Polsce

MMA nie jest, wbrew stereotypowi, mordobiciem bez reguł, w którym ludzie niemal zabijają się w klatkach. MMA to wybrane z innych sztuk walki najlepsze czyli najskuteczniejsze techniki walki. Kompletny zawodnik MMA jest więc dobrze wyszkolony w jiu-jitsu, Kick-boxingu i zapasach. W Polsce nie brakuje dobrych trenerów i klubów w których trenują zawodnicy stanowiący o sile tego sportu.

MMA oparta jest na ścisłych regułach, wypadki śmiertelne nie zdarzają się częściej niż przy innych sportach walki, co wynika właśnie z przestrzegania reguł, jak i świetnego wyszkolenia zawodników. Większość walk w mma nie kończy się też nokautem lecz założeniem dźwigni czy duszeniem - technikami znanymi np. z judo czy jiu jitsu.

Trening MMA jest także treningiem samoobrony i treningiem ogólnorozwojowym dla naszego ciała, być może warto więc odwiedzić któryś z klubów bądź zapoznać się z treningiem mma na wideo i poznać MMA od środka, nawet jeśli jest się amatorem.

Warto już dziś poznać najlepszych polskich zawodników MMA, gdyż wielu z nich już wkrótce zacznie robić dużą karierę na świecie. Można się też spodziewać, że już wkrótce w Polsce transmitowane będą walki MMA z najpopularniejszej formuły mieszanych sztuk walki z USA czyli UFC (walki w klatkach).

Przyszłość sportów walki należy więc do MMA.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



Muay Thai

Autorem artykułu jest Damian Sosnowski



Muay Thai to sport czasów współczesnych, swoją historią i charakterem porywa serca wielu ludzi. W artykule zamieszczę parę informacji na temat historii oraz charakterrystki tego sportu.

Krótki opis historii muay thai-Muay thai jest to narodowa sztuka walki oraz narodowy sport tajlandii,formułą walki muay thai jest tylko i wyłącznie full-contact, tłumacząc w uproszczeniu gdzie ciosy zadaje się pełną siłą.Powstanie oraz rozwój tej sztuki walki datuje sie gdzies na około 1257-1377 rok (okres był ten inaczej znany jako Sukhothai).
Kolejny ważny okres w rozwoju muay thai przypada za panowania króla Pha Chao Sua, który jako entuzjasta tej sztuki walki często brał udział w turniejach swoiście ja promując (min wydając dekret nakazujący propagowanie treningów muay thai).

Do dzisiejszych czasów wiele z tradycji przetrwało np: waikhru czyli tradycyjny taniec przed walką.Obecnie muay thai jako ringowy styl walki
jest tak popularny w tajlandii że transmisje z walk pokazywane sa na najważniejszych kanałach tv, wokół czołowych zawodników panuje swoisty "kult" często podnoszących ich do roli bohaterów. Należy też zaznaczyć że część zysków z rozgrywanych walk zostają przeznaczone na cele dobroczynne (zapoczątkowane od 1935 roku, także by wspomóc armie tajlandzką). Tak oto pokrótce przedstawia się historia fascynującego sportu oraz stylu walki jakim jest muay thai.

Charakterystyka techniczna Muay thai:
Jedną z głownych cech tajskiego boksu jest stosowanie uderzeń łokciami oraz kolanami,jest to wyróżnienie na tle innych ringowych stylów walki, gdzie tylko Muay thai postawia na taka forme walki.
W walkach zawodowych korpus kolana oraz łokcie nie są ochraniane odwrotnie do walk oraz treningów amatorskich gdzie stosowane są ochraniacze.
Jednym z głównych ataków w boksie tajskim są niskie kopnięcia (z ang.lowkick)na udo.Na ten rodzaj ataku należy zwrócić szczegolną uwagę,występuje tu mnogość wariantów ataku(nawet kopnięcia "wymuszające" obrót całego zawodnika),gdzie ataki dokonuje się goleniem rzadziej stopą.

Drugim bardzo ważnym elementem Muay thai jest tzw. klincz czyli inaczej pozycja stosowana do walki w zwarciu, jako przykład można podać bokserską gardę tyle że w Muay thai ręce są ustawione szerzej niż w boksie to tyle podobieństwa do boksu. W klinczu dozwolone jest przechwytywanie kopnięć przeciwników obalania oraz nawet podcięcia. Należy dodać że w Muay thai nie stosuje się rzutów, duszeń oraz dżwigni (głowne elementy walki parterowej)za to kładzie się wiekszy nacisk na techniki nożne.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



O walkach ulicznych słów kilka

Autorem artykułu jest Jaś Mazoch



Walki uliczne z dnia na dzień zyskują ogromną rzeszę fanów. Co skłania ludzi do oglądania tego typu "widowiska" i czym dokładnie są Felony fights?

Mamy już XXIw. Jeszcze nigdy w historii nie obserwowaliśmy tak szybkiego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia. Wszystko się wokół się zmienia, lecz człowiek pozostaje taki sam. Wciąż pociągają nas przemoc i agresja. W ostatnich latach najszybciej rozwijający się sportem na świecie było i jest MMA. Dlaczego mimo, że upłynęły tysiąclecia , tłum chce wciąż oglądać walki „gladiatorów”? Dlaczego coraz częściej można zaobserwować przemoc w szkole i na ulicy? Myślę, że agresja i przemoc są nieodłącznymi aspektami w naszym życiu i nigdy nie zostaną wyeliminowane ze społeczeństwa.

W internecie coraz większą popularność zdobywają tzw. Felony fights (walki uliczne). Przez wielu uważane za szczyt tępoty, głupoty i okrucieństwa bijatyki, zyskują sobie codziennie miliony nowych fanów. Felony fights to nic innego jak walka na ulicy pozbawiona kompletnie reguł. Może z jednym wyjątkiem- nie można zabić. Cel jest prosty- przetrwaj. Żeby było ciekawiej, organizatorzy walk ulicznych często obdarowują uczestników różnego rodzaju pałkami, kastetami. W felony fights nie ma również równych szans. Zdarzają się pojedynki gdzie jeden osobnik musi walczyć z dwoma lub trzema przeciwnikami. Wielką popularnością cieszy się video, na którym do walki staje 4 młodych mężczyzn. Walka kończy się dopiero wtedy, gdy na nogach stoi tylko jeden. Kolejną ciekawostką jest to, że udział w ulicznych walkach biorą dziewczyny, które nie tylko walczą między sobą, lecz także walczą z mężczyznami.


Pomysł Felony fights narodził się w Stanach Zjednoczonych przed kilkoma laty, wraz ze wzrostem popularności serwisu youtube. Początkowo hobbystycznie nagrywane filmiki zyskały ogromną rzeszę odbiorców i zamieniły się w komercyjne show, za które ludzię są w stanie zapłacić niemałe pieniądze. Obecnie uczestnicy są nagradzani pieniężnie za udział w walkach, które w najbliższych czasie na pewno nie stracą popularności.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



Boks - silne emocje, stres i wielka dawka adrenaliny.

Autorem artykułu jest Li Li



Sport ma wielu wielbicieli, entuzjastycznych kibiców i zagorzałych fanów. Mecze piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki są oglądane przez tysiące widzów. Wśród dyscyplin przyciągających kibiców jest również boks.

Kliczko

Sport ma wielu wielbicieli, entuzjastycznych kibiców i zagorzałych fanów. Mecze piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki są oglądane przez tysiące widzów. Wśród dyscyplin przyciągających kibiców jest również boks. Wiadomo, dlaczego tak jest. Sport to w skrócie; silne emocje, stres i wielka dawka adrenaliny.

Boks to sport nieco brutalny i ostry. Nie każdy takie przysłowiowe „lanie po mordzie” lubi. Aczkolwiek ze względów socjologicznych walki bokserskie to ciekawe zjawisko socjologiczne.Walki znanych bokserów przyciągają tłumy kibiców niczym wielkie gwiazdy filmowe.

Naprzykład walka ukraińskiego boksera Witalija Kliczko w Stuttgarcie na początku 2009 roku o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej organizacji WBC.
Ukrainiec w dziewięciu rundach pokonał Kubańczyka Juana Carlosa Gomeza.

Początek pojedynku był dość wyrównany, ale z upływem czasu Ukrainiec zdobywał coraz większą przewagę. W szóstej, siódmej i decydującej o zwycięstwie ósmej rundzie Kliczko po prostu niszczył rywala, który słaniał się na nogach.
Przewaga mistrza świata była już tak wielka, że w dziewiątej rundzie sędzia przerwał pojedynek. To był "krwawy" pojedynek - z łuków brwiowych krew lała się Kubańczykowi, z kolei skórę na głowie rozciął i dość obficie krwawił Kliczko.

Kliczko zdobył pas mistrzowski WBC pokonując 11 października 2008 Nigeryjczyka Samuela Petera. W Berlinie wrócił na ring po czterech latach przerwy. 37-letni Ukrainiec ma w dorobku 37 wygranych pojedynków (36 przez nokaut) i dwie porażki.

Natomiast 35-letni Gomez, były mistrz świata wagi juniorciężkiej, przegrał do tej pory tylko dwa z 46 pojedynków na zawodowym ringu.


Oczywiście, trudno porównywać braci Witalija i Wołodymyra Kliczko, Evandera Holyfielda, Mike’a Tysona czy Andrzeja Gołotę z Robertem de Niro, Johnnym Deppem czy Jackiem Nicholsonem. Niemniej znany bokser przyciąga jak rozpoznawalne, markowe logo. A wydruki wielkoformatowe dobrze mogą to wyeksponować i promować.


I nawet jeśli sporo osób nie potrafiłoby powiedzieć, z kim na przykład walczył Andrzej Gołota, to jednak dużo osób kojarzy i wie, kim jest Andrzej Gołota. I tu widać, jak wielką siłę reklamy mają współczesne media (zwłaszcza telewizja) i na przykład takie formy promocji jak banery czy billboardy.

Do promowania jakiegoś produktu czy usługi druk wielkoformatowy doskonale się nadaje, a takie firmy jak agencja interaktywna czy agencja promocyjna korzystają z takich możliwości.

---

Zobacz także:
- czartery Grecja
- Szczawnica noclegi
- apartamenty Słoneczny Brzeg


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl